Zakysané mléčné výrobky a mikrobiom
Zakysané mléčné výrobky jsou co do blahodárných účinků skutečnými šampióny. Tyto zdraví prospěšné potraviny mají velmi důležité vlastnosti: pomáhají srdci a imunitnímu systému, ale třeba i tomu, abychom se udrželi ve formě.
Vědecký výzkum nám opakovaně dokládá, že jíst je nejen nezbytné pro naše tělo, ale je i základním předpokladem pro zdraví, krásu a “bien vivre”. Jakýkoliv moment v roce může být vhodný pro změnu některých nutričních návyků. Začít můžeme třeba tím, že vneseme více pořádku do našeho stravování a vyzkoušíme nové potraviny a recepty. Dobrým startem je v tomto směru častější zařazení zakysaných, tedy fermentovaných výrobků do jídelníčku.
Všechny výhody zakysaných výrobků
Zakysané výrobky, které jsou základem mnoha tradičních kuchyní, například těch středomořských, mají celou řadu důležitých vlastností. Vědecké výzkumy z posledních let prokázaly jejich blahodárné účinky: podporují trávení, předcházejí zánětům, čistí organismus, pomáhají k dobré náladě a přispívají k hubnutí. Daří se jim úspěšně chránit i před tolik obávaným jo-jo efektem. Tím to ale nekončí.
Pravidelná konzumace fermentovaných mléčných výrobků, jako jsou jogurty, zákysy, kefíry, sýry, vede k výraznému snížení rizika vzniku ischemické choroby srdeční. Ukázala to studie Východofinské univerzity (University of Eastern Finland), která byla před časem zveřejněna v British Journal of Nutrition.
Mikrobiom: neznámý svět nekonečně malého
Proč jsou ale fermentované výrobky tak důležité pro naše zdraví? Souvisí to s mikrobiomem, tedy skupinou střevních bakterií, jichž je velmi vysoký počet: šestkrát vyšší než počet buněk lidského organismu. Studie mikrobiomu ukázaly, jak střevní mikroflóra ovlivňuje celý organismus od imunitního a kardiovaskulárního systému, přes kosti, glykemii až po duševní zdraví. Je v tom ale mnohem víc. Dnes víme, že zdravý mikrobiom je i výchozím bodem pro efektivní metabolismus. Fermentované výrobky jsou proto zároveň i tajemstvím, jak zhubnout a snadněji udržet optimální tělesnou hmotnost.
Zakysané mléčné výrobky: tři superpotraviny
Jogurt
Jeho krémová konzistence a typická sladko kyselá chuť jsou výsledkem působení specifických mléčných fermentů, které upravují vlastnosti mléka a činí ho lépe stravitelným.
Zákys
Rozdíl oproti jogurtu spočívá ve výběru speciálních mléčných bakterií, které dobře snášejí kyselost žaludečních šťáv a dokáží se množit v trávicím traktu. Z tohoto důvodu zákys přispívá k rovnováze mikroflóry a blahodárně působí na celý organismus.
Gorgonzola
Pro výrobu gorgonzoly se používá pasterované plnotučné mléko, ke kterému se přidávají mléčné fermenty, syřidlo a spóry Penicillium. Díky fermentaci, kterou sýr prochází, je pak velmi lehce stravitelný a přirozeně ztrácí laktózu, proto je vhodný i pro osoby s intolerancí tohoto cukru. Mléčné fermenty, ušlechtilé plísně a látky produkované jejich metabolismem mají pak pozitivní dopad na střevní mikroflóru.