Vánoce v Itálii: oslavy plné tradic a chutí
Když se řekne „Vánoce v Itálii“, každý si může představit něco jiného. Tato země, známá jako „Belpaese“, se vyznačuje bohatými tradicemi a různorodými zvyky, které se liší region od regionu. Pojďte s námi na cestu za vánočními tradicemi, které obohatí vaše svátky o nezapomenutelné zážitky.
Kdy se zdobí vánoční stromeček?
Vánoční stromy se v Itálii staví na hlavní náměstí ode dne Neposkvrněného početí Panny Marie, tedy od 8. prosince. Právě k tomuto dni tradice stanoví začátek zdobení, i když existuje několik výjimek: například v Bari se vánoční strom připravuje 6. prosince na Sv. Mikuláše, kdežto v Miláně je to 7. prosince na Sv. Ambrože.
Kdo vymyslel jesličky?
Tradice jesliček sahá do roku 1223, kdy sv. František z Assisi vytvořil první živé jesličky. Tento zvyk se rozšířil po celé Itálii a v Neapoli vznikla dokonce škola betlémářů, kde můžete vidět v dílnách v ulici San Gregorio Armeno mistry, kteří vytvářejí nádherné postavy svaté rodiny.
Vánoční melodie
V období 9 dnů, které předcházejí Vánocům, chodí v Římě a v městečkách na jihu Itálie po ulicích “zampognari”, hudebníci hrající na nástroj podobný dudám, na kterém hrají tradiční vánoční motivy.
Večeře o vigílii nebo oběd na Boží hod?
Itálie se dělí na ty, kdo považují za důležitější večeři o vigílii a na ty, kdo naopak oběd na Boží hod. Obecně lze říci, že ve střední a jižní Itálii se více slaví vigílie, na severu pak Boží hod vánoční. Večeře o vigílii je přísně na bázi ryb, typická jídla pro vánoční oběd se hodně mění podle regionu. Například v Benátsku je to polenta s treskou a dušené maso s omáčkami, V Toskánsku jatýrka a perlička nebo nadívaný kapoun, v Kampánii zase špagety s ústřicemi nebo smažená treska. V Římě je o vigílii v hlavní roli všechno smažené, ať už z ryb nebo ze zeleniny, a na oběd 25. prosince nesmí chybět zapečené těstoviny a jako druhý chod “abbacchio” (mladé jehněčí).
Sladké finále pro všechny
Italský stůl se během vánočních svátků neobejde bez sladkého, ať už jde o sušené plody nebo tradiční sladkosti jako jsou panettone, torrone a pandoro. Jednotlivé regiony pak mají ještě svoje vlastní speciality: v Ligurii je to pandolce genovese s rozinkami, kandovaným ovocem a piniemi; v Kampánii struffoli, smažené kuličky sladkého těsta následně ozdobené kandovaným ovocem a barevnými lentilkami; v Toskánsku nesmí chybět panforte s mandlemi, kandovanou citrusovou kůrou, medem a kořením a v Laziu zase Panpepato na bázi sušených plodů, rozinek, medu, kandovaného ovoce a čokolády.
Kdo nosí dárky?
Tradičně se Itálie dělí i ohledně toho, kdo nosí dárky. Může to být Babbo Natale, který odkazuje k postavě Sv. Mikuláše, a Ježíšek, ti jsou nejpopulárnější, v některých oblastech jako Verona, Lodi, Cremona, Pavie, Brescia, Bergamo a Piacenza je to zase Svatá Lucie, která přináší radost malým i velkým v noci z 12. na 13. prosince.
Italské Vánoce u vás doma
Italské Vánoce jsou plné tradic, chutí a rodinného tepla. Dopřejte si jejich kouzlo i u vás doma a vychutnejte si kousek „Belpaese“ u vašeho svátečního stolu. V našich prodejnách La Formaggeria Gran Moravia a na našem e-shopu k tomu najdete velký výběr tradičních italských vánočních specialit.