Panettone – 10 zajímavostí o králi italských Vánoc
Mouka, droždí, vejce, máslo a cukr, a jako třešnička na dortu rozinky a kousky kandovaného cedru: takový je symbol Vánoc, panettone. Vznikl v Miláně, ale dnes tento moučník nezná hranice. Jaká jsou jeho tajemství? Podívejme se na 10 věcí, které jste o něm možná nevěděli.
- Na počátku bylo těsto
O panettone se mluví již v roce 1549. Jeden kuchař z Ferrary uvádí ve své kuchařce sladkou focacciu připravovanou v Miláně u příležitosti Vánoc: nejsou v ní ještě rozinky a kandované ovoce, ale těsto je už stejné.
- Legenda o „pan del Toni“
Kolem zrodu milánského panettone koluje řada legend. Ta nejvíce přijímaná odkazuje na dobu Ludvíka Mouřenína: při přípravě vánočního banketu zapomněl dvorní kuchař sladkou focacciu v troubě a spálil ji. Jeden mladý učeň, Toni, situaci zachránil tím, že vymyslel pečivo ze zbylého těsta, másla, kandovaného ovoce a rozinek: úspěch „pan di Toni“ (Toniho chleba) byl okamžitý.
- Kdo dal panettone tvar?
Zpočátku mělo panettone podobu obrovského bochníku. Nepoužívala se žádná forma, a tak zůstával jeho tvar nízký a široký. V roce 1920 vše změnil Angelo Motta, když těsto ovinul do pruhu papíru, a tak vznikl jeho dnes známý klasický „houbovitý“ tvar.
- „Svatý Blažej blahořečí krku i nosu“
Kousek panettone k zažehnání bolesti v krku a nachlazení. V Miláně se z panettone konzumovaného o Vánocích odkládá vždy jedna porce, která se pak dělí 3. února, na svátek Sv. Blažeje. Jde o tradiční smířlivé gesto a vynikající omluvu pro to, abyste si mohli na panettone ještě jednou pochutnat.
- Panettone i v létě
Tento nejklasičtější zimní moučník se dnes jí nejen o Vánocích. A ne vždy ve své původní podobě. V létě na něj můžete například narazit v podobě zmrzliny: to je skutečná pochoutka.
- Sladkost, která má ráda teplo
Čím vyšší je teplota, tím lepší bude panettone. Experti radí nechat ho před podáváním alespoň jeden den v dobře vytopeném prostředí, bude tak měkčí a lépe se uvolní všechna aromata.
- Pro skvělé panettone je třeba velký formát
Jeden z faktorů, které podmiňují úspěch panettone, je jeho správné vykynutí: proto ze sebe vydá to nejlepší, když je ve velkých formátech, kde větší objem napomáhá udržet vlhkost a podporuje celý tento proces.
- Panettone a etiketa
Panettone se jí rukama tak, že plátek držíte v levé ruce a pravou rukou z něho oddělujete malé kousky. Existuje ale jedna výjimka: pokud panettone podáváte společně s krémem, položte plátek na talíř. Dezertní vidličkou přidržujte panettone a lžičkou oddělujte kousky a vkládejte spolu s krémem do úst. Poznámka: panettone se servíruje na stůl společně se sezónním ovocem, nikdy s kávou.
- Chutné kombinace
Pokud servírujete panettone samotné, skvěle ladí se slámovými víny. Co se krému týká, k panettone může být klasický z mascarpone, ale také žloutkový, zabaione, oříškový a pistáciový krém nebo horké maliny. A když panettone zbyde? Zkuste ho k snídani nakrájené na kostičky, rozpečené nebo opečené na pánvi na troše másla.
- Panettone mimo Milán
Pro ty nejmlsnější vznikají dnes nové regionální receptury panettone po celé Itálii, od severu po jih. Mezi mnoha variantami vyniká ta sicilská: ať už s pistáciemi z Bronte nebo s čokoládou z Modiky.