O původu názvu
Název „caciotta“ pochází ze slova „cacio“, v latině „caseus“, tedy sýr. Caciotta je souhrnné označení pro početnou a pestrou skupinu sýrů, které bývají někdy nazývány i dalšími tvary tohoto slova: caciottina, caciottella, caciolla, caciottone a podobně.
O sýru
Obecně se jedná o sýry získané jednoduchou výrobní technologií zdokonalenou dle individuálních zkušeností výrobců. V tomto smyslu caciotty skvěle reprezentují různé sýrařské kultury jednotlivých italských údolí. Obvykle se vyrábí ve tvaru kulatých bochníků s hmotností mezi 500 a 2000 gramy a mohou být jak velmi mladé, tak zrající 3 až 4 týdny. Caciotty mívají v názvu bližší označení, které se vztahuje k typologii použitého mléka, k zeměpisnému původu nebo k výrobní technologii.
V litovelské sýrárně vzniká z kvalitního kravského mléka vedle sýru caciotta fresca také caciotta pepata s pepřem, který sýru dodává osvěžující chuť, a pikantní caciotta diavoletto s feferonkami.
Jak servírovat
Sýry caciotta servírujte nakrájené na nepříliš velké kousky při pokojové teplotě a vychutnávejte v následujícím pořadí: nejprve caciotta fresca, pak caciotta s pepřem a nakonec caciotta diavoletto. Sýry kombinujte s aromatickým červeným vínem, jako je Merlot nebo Cabernet, nebo s výraznými bílými víny. Zejména caciotta pepata je vynikající také k tmavému pivu. Servírujte sýry spolu s medem, s různými druhy marmelád, které se výborně hodí právě k tomuto typu sýrů, s italskou mostardou nebo sušeným ovocem. Podávejte spolu s italskými tyčinkami grissini nebo s plátky opečeného chleba.
Caciotta v kuchyni
Caciotta je sýr, který můžete použít ve studené i v teplé kuchyni. Výborně se hodí nakrájený na kostičky do zimních i letních zeleninových salátů, k přípravě jednohubek, v kombinaci s palačinkami naslano, do slaných dortů a omelet či s italskou piadinou, oceníte ho také při přípravě italských risott či těstovin.
Při použití sýrů caciotta se nechte inspirovat našimi recepty, vyzkoušejte například: